Kompozit Nedir ?

Kompozit nedir:

En az iki farklı malzemenin makro seviyede (birbiri içerisinde çözünmeyecek şekilde) birleştirilmesiyle oluşturulan yeni malzemelere kompozit malzemeler denir. Cam elyaflı poliyester levhalar, çelik donatılı beton elemanlar, otomobil lastikleri ve seramik metal karışımı olan sermentler bunlara örnektir.

Three Star Composite olarak kompozit rögar kapakları, kompozit ızgaralar, kompozit drenaj kanalları, kompozit banklar, kompozit ek odaları, kompozit sınır elemanları, kompozit piknik masası, kompozit vana koruma kutuları üretmekteyiz.

kompozit nedir

Kompozit Nedir ? Kompozitin Özellikleri

  • Kompozit aslında karışım anlamına gelmekle birlikte çözünen ve çözen bileşenlerden oluşmaz.
  • Bileşenler arasında atom alışverişi bulunmamaktadır.
  • Kompozit bileşenleri kimyasal olarak birbirlerini etkilemezler.
  • Malzemeler birbiri içerisinde çözünürse ve atom seviyesinde bir karışım sözkonusu olursa, bu tür malzemeler kompozit değil alaşım olur.
  • Karışım nanometre seviyesindeki partiküller düzeyinde olursa ise bu tip kompozitlere nano kompozitler denir.

Kompozitin Çeşitleri

Kompozit nedir sorusuna cevap vermek için çeşitlerinden de bahsetmek gerekir. Kompozitler Polimer, Metal ve Seramik olmak üzere 3’e ayrılır.

Polimer Kompozitler: Liflerle pekiştirilmiş polimer kompozitler endüstride çok geniş kullanma alanına sahiptir. Pekiştirici olarak cam, karbon kevlar ve boron lifleri kullanılır.

Metal Kompozitler: Bir metalik fazın bazı takviye malzemeleri ile eritme vakum emdirme, sıcak presleme ve difizyon kaynağı gibi ileri teknikler uygulanarak MMC’ ler elde edilirler. MMC ler daha çok uzay ve havacılık alanlarında, mesela uzay teleskobu, platform taşıyıcı parçalar, uzay haberleşme cihazlarının reflektör ve destek parçaları vs. yerlerde kullanılır.

Seramik Kompozitler: Sandviç zırhlar, çeşitli askeri amaçlı parçalar imali ile uzay araçları bu ürünlerin başlıca kullanım yerleridir.

Tüm ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.